Kuidas läätsesid õigesti hooldada?

Kontaktläätsed parandavad oluliselt elukvaliteeti. Selleks, et nägemine püsiks terav ning silmad terved ja värsked, tuleb aga järgida hoolikalt hügieenireegleid. Siit leiad kõige olulisemad hooldusnipid, mis on eriti olulised, kui kannad kahenädalasi, kuuajalisi ning pikema kandmisajaga läätsesid.

Läätsehoolduse ABC

 

Jälgi läätsede kandmisaega

Lase silmadel puhata. Ära kanna läätsesid üle soovitusliku kandmisaja, mis võib varieeruda 8 - 16 tunnini. Ühtegi läätse ei tohi kasutada pärast kõlblikkusaja lõppu (st ühepäevaseid mitte kauem kui päev, kuuajalisi mitte kauem kui kuu jne). Kasuta alati oma optometristi soovitatud läätsesid ja läätsevedelikku ning järgi kandmisjuhiseid ja hügieenireegleid.

Hoolitse hügieeni eest

Enne läätsede käsitsemist pese käed alati erilise hoolega, kuna kätele koguneb märkimisväärne kogus mikroobe ja baktereid, mis silma sattudes võivad põhjustada ärritust ja terviseprobleeme. Kahenädalased, kuuajalised ning pikema kandmisajaga kontaktläätsed tuleb iga kord pärast silmast eemaldamist läätsevedelikuga puhastada ja loputada. Iga kord, kui võtad kontaktläätsed läätsekonteinerist välja, siis puhasta konteineri sisu ja lase sellel korralikult kuivada. Bakterid kogunevad ka läätsekonteinerisse. Pea meeles, et läätsekonteiner tuleb välja vahetada vähemalt kord kuus ning iga kord enne uute läätsede kasutuselevõttu.

Väldi ilutoodete kokkupuudet läätsedega

Pane läätsed silma enne meigi tegemist ning võta välja enne meigi eemaldamist. Ole ettevaatlik pikendavate ripsmetuššidega, mille kiutükid võivad silma sattuda ning neid ärritada. Samuti soovitame vältida veekindlaid ripsmetušše, mis võivad pehme kontaktläätse pinnale plekke jätta. Kasuta juukselakki ja teisi pihustatavaid ilutooteid enne läätsede silmapanekut. Kui soovid neid kasutada, läätsed silmas, siis sulge kõigepealt silmad, seejärel kasuta aerosooli ning oota mõned sekundid, enne kui oma silmad avad. Miks see on vajalik? Sest aerosooliosakesed võivad läätsede pinnale sattuda ning silmi ärritada.

Mis tahes ebamugavustunde, ärrituse või silmapõletiku korral eemalda viivitamatult kontaktläätsed ja konsulteeri oma silmaarstiga.

 

Mida ei tohiks teha?

  • Ära kunagi kasuta kontaktläätsi või läätsede hooldusvedelikke kauem, kui nende säilivusaeg või kasutusaeg ette näeb.
  • Ära kunagi kasuta läätsede hooldusvedelikke korduvalt. Pärast läätsede konteinerist välja võtmist vala liigne vedelik ära ja puhasta kontaktläätsede konteiner põhjalikult.
  • Läätsesid ei tohi loputada tavalises vees. Eemalda kontaktläätsed enne duši alla või vanni minemist, samuti enne ujumist. Kuna vees (ka basseinide kloorivees) leidub hulgaliselt mikroobe ja ärritavaid aineid, mis võivad silma sattudes põhjustada tõsiseid infektsioone, ei tohiks läätsed kunagi veega kokku puutuda.
  • Läätsed ei tohi kokku puutuda ka süljega. Selles leiduvad mikroobid võivad olla silmade tervisele kahjulikud.
  • Ära puutu oma kontaktläätsesid pesemata kätega. Pese käed enne läätsede käsitsemist erilise hoolega! Lisaks ei tohiks läätsedega ümberkäimisel käed näiteks kreemised olla.
  • Kui oled läätsede kasutamise osas ebakindel või sul on lisaküsimusi, pöördu oma optometristi või silmaarsti poole. Tema aitab sul leida õiged läätsed, hooldusvahendid ja muu juurdekuuluva. Soovitame küsida spetsialistilt nõu ka siis, kui sul nägemisega probleeme ei ole, kuid soovid proovida näiteks värvilisi või efektiläätsesid.